בית שאן

הסכם פשרה: בעקבות אי הנגשת כיתות לימוד ב-2017 שני תלמידים יקבלו פיצוי של 35,000 שקלים מהעירייה

כל אחד מהתלמידים יקבל מהעירייה את הסכום שנקבע על ידי בית המשפט. ההסכם נחתם בין עיריית בית שאן לבין נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים וקיבל תוקף של פסק דין, בעקבות כתבי תביעה שהוגשו בשם שני תלמידים עם מוגבלות בשמיעה. העירייה: "עיריית בית שאן תעשה את כל המאמצים להנגיש את כל מוסדות החינוך שלה על אף התלות בתקציבי משרד החינוך"

פשרה משפטית בבית שאן בין שני תלמידים לשעבר לבין העירייה, לאחר שבעקבות שני כתבי תביעה שהוגשו כנגד עיריית בית שאן שהוגשו בשם שני הצעירים על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים.

הנציבות הגישה את כתבי התביעה בשמם של שני התלמידים עם מוגבלות בשמיעה, שנזקקו להנגשת כיתות אקוסטיות עבורם. התלמידים, אשר למדו בבית הספר "בני עקיבא" בבית שאן, לא זכו לקבל את ההנגשות המגיעות להם, ועל כן הוגשו כתבי התביעה בגין הפרת הוראות חוק השוויון ותקנות הנגישות הפרטנית והכללית, בכל הקשור לספק התאמות. בית משפט השלום בנצרת קבע השבוע בהסכמי הפשרה כי עיריית בית שאן תפצה כל תלמיד ב-35 אלף שקלים.

מעיון בתביעות עולה כי המקרה הראשון הוא של תלמיד עם מוגבלות בשמיעה, שבעת פנייתם של הוריו לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בסוף שנת 2019, היה קטין ולמד בבית הספר "בני עקיבא".

לפני פנייתם של ההורים לנציבות, הגישו ההורים לעירייה שתי בקשות לנגישות פרטנית עבור הילד, אחת בשנת 2018 והשנייה בשנת 2019, ואף על פי כן, העירייה לא ביצעה התאמת כיתה אקוסטית, שהייתה נדרשת לו. זאת ועוד, העירייה העבירה את כיתתו של התלמיד לכיתה אחרת בהגיעו לכיתה י', שהייתה אף יותר מרעישה ושהקשתה עליו עד מאוד ללמוד, כשאר התלמידים ללא מוגבלות בכיתתו.

כתוצאה מאי ביצוע ההנגשה, התלמיד התקשה להבין את החומר הנלמד בכיתה, סבל מכאבי ראש מרעשי הרקע, לא הצליח להתרכז בכיתה ומשום כך החמיץ רבות מהחומר הנלמד בכיתה, במיוחד במקצועות רבי מלל כגון לשון, היסטוריה וביולוגיה, ופיתח פער לימודי מחבריו לכיתה. עקב זאת, הוריו נאלצו, בלית ברירה, לפנות למורים פרטיים ולשלם עבור שעות לימוד פרטניות, כדי שיוכל להשלים את השיעורים שפספס בשל חוסר הנגישות בכיתה.

עם קבלת התלונה, ביצעה הנציבות פיקוח בבית הספר. מהפיקוח עלה כי לא בוצעו ההתאמות עבור התלמיד ועבור תלמידים נוספים עם מוגבלות שלמדו באותו בית הספר. בעקבות זאת, פנתה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לעיריית בית שאן, לרבות במכתב התראה בבקשה כי תבצע את ההנגשה באופן מיידי. מחומר התביעה עולה כי גם אחרי פנייה זו, עיריית בית שאן לא דאגה להנגשות המתאימות, ולכן נשלח מטעם הנציבות מכתב לממונה על המחוז במשרד הפנים, בהתאם לנוהל היועץ המשפטי לממשלה.

רק אז השיבה העירייה במרץ 2020 כי היא "תחל בהליכים לביצוע ההנגשה וכי העיכוב נבע, כביכול, מבעיות תקציביות". עיריית בית שאן השלימה את ההנגשה רק בחודש אוקטובר 2021.

התביעה השנייה הוגשה בשם תלמיד אחר, עם מוגבלות בשמיעה ואשר למד גם הוא בבית הספר "בני עקיבא" בבית שאן. גם תלמיד זה נזקק להנגשת כיתה אקוסטית. הבקשה להנגשה פרטנית הוגשה על ידי הוריו עוד בשנת 2017, ולאחר שלא חלה כל התקדמות בביצוע ההנגשה, הגישו ההורים בקשה נוספת בשנת 2018 ועוד בקשה בשנת 2020. את ההתאמות הנדרשות ביצעה העירייה רק בחודש אוקטובר 2021.

יודגש, כי עד להנגשת הכיתה באוקטובר 2021, למד התלמיד תחילה בכיתה שאינה נגישה כלל, וחרף בקשת ההורים להעבירו זמנית לכיתה מונגשת חלקית, הועברה כיתתו לכיתת המחשבים. חבריו לכיתה, שלא היו מרוצים מהמעבר, החלו להתנכל לו. כתוצאה מכך, התלמיד נפגע מאוד וסירב ללכת לבית הספר למשך מספר ימים, ונגרם לו נזק חברתי גדול. בעקבות לימודיו בכיתה לא נגישה עם רעשי רקע, התלמיד איבד ריכוז לעיתים קרובות וגם הוא החמיץ חומר לימודי חשוב.

עו״ד פריד מחאג'נה, ממונה תביעות מחוזי, בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "הגשנו תביעות נגד עיריית בית שאן למרות שביצעה את ההנגשה, כדי להעביר מסר ברור לכל בעלי מוסדות החינוך: גם אם ההנגשה תתבצע באיחור, הם צפויים להיתבע על כך על ידי הנציבות. עליהם לבצע את ההנגשה במועדים הקבועים בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ובתקנות הנלוות. לכל תלמיד עם מוגבלות יש זכות לקבל שירותי חינוך מותאמים, נגישים ושווים. הנציבות תנקוט צעדים נגד מי שיפגע בזכות זו ובזכויות נוספות של תלמידים עם מוגבלות״.

מעיריית בית שאן נמסר בתגובה: "עיריית בית שאן עושה ותמשיך לעשות את מירב המאמצים וכל הנדרש כחוק כדי להנגיש את מוסדות החינוך שלה עבור כל התלמידים, על אף המורכבות התקציבית והתלות בקבלת תקציבים ייעודיים ממשרד החינוך".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל"מ (מיל') ד"ר רונן איציק

המבצע שלא יצא

טור אורח המבצע שלא יצא אל"מ (מיל') ד"ר רונן איציק על המבצע שלא יצא אל הפועל לשחרור חטופים בשבוע הראשון של המלחמה, ומידור הדרג המדיני

קרא עוד »
סגן ראש הממשלה ושר החוץ לשעבר, דוד לוי ז"ל

דוד לוי הובא למנוחות בבית שאן

נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, שר החקלאות אבי דיכטר וח"כים נוספים ספדו ללוי. גם ילדיו של לוי, חברי הכנסת לשעבר ז'קי לוי ואורלי לוי-אבקסיס, נפרדו בדמעות וספדו לו במילים חמות ומרגשות. ראש עיריית בית שאן, נועם ג'ומעה: "הלך מאיתנו אחד מגדולי האומה"

קרא עוד »
חבר מועצת עיריית מגדל העמק אלי בקסיס

מכבידה את הנטל: עיריית מגדל העמק יוזמת חניה בתשלום בכל העיר

עושק התושבים במגדל העמק: מעיון בהצעת התקציב לשנת 2024, אשר צפוי להידון במועצת העיר ב-19.6, עולה כי העירייה צופה גדילה בהכנסות מקנסות חניה, מכ-616,000 שקלים שנגבו בפועל ב-2023 לכ-1.2 מיליון שקלים בתכנון התקציבי ל-2024, זאת בנוסף לצפי צמיחה בהכנסות העירייה מתשלום בגין חניה מ-250,000 שקלים ל-300,000. עוד הודיע ראש העיר יקי בן חיים על כוונת העירייה לקבוע חניה בתשלום בכל רחבי העיר ולגבות מן התושבים עבור תו חניה עירוני. חבר המועצה אלי בקסיס: "יעקב בן חיים הגיע למסקנה שניתן לעשוק כספית את התושבים והעסקים במגדל העמק". מן העירייה לא נמסרה תגובה עד סגירה הגיליון

קרא עוד »
הציפורים שניצלו מציד לא חוקי של פלסטיני משכם ע"י משטרת ישראל (קרדיט תמונה: משטרת ישראל)

תושב שכם נתפס כשהוא צד ציפורים מוגנות בצפון

תושב שכם שיקבל היתר כניסה מיוחד לישראל לצורך טיפול רפואי לבנו החולה ניצל את ההזדמנות ונתפס על חם בזמן צייד של ציפורים מוגנות. בסיום חקירתו במשטרת מחוז צפון הוגש כנגדו כתב אישום. המשטרה: "משטרת ישראל תפעל בנחישות כנגד פגיעה בבעלי חיים"

קרא עוד »
Scroll to Top