עפולה

נחסם בדרך לביהמ"ש העליון: נדחתה בקשת רשות הערעור של רמי יוסף נגד הכרעת המחוזי בעניין הבחירות בעפולה

פרופ' רמי יוסף הגיש לפני כחודשיים ערעור על תוצאות הבחירות, אולם בית המשפט המחוזי בנצרת דחה את הערעור. בית המשפט העליון דן בבקשת רשות הערעור של יוסף, והחליט לדחות אותה בנימוק שלא עלו בו טענות משפטיות חדשות, אלא היתה בו רק חזרה על הטענות העובדתיות שנדחו במחוזי. עו"ד נחום מרדכי, עורך דינו של ראש העיר אבי אלקבץ: "העליון אישר כי לא היה בסיס עובדתי לטענות של יוסף". מטעמו של רמי יוסף נמסר בתגובה: "יצאנו למלחמת צדק שלצערנו לא צלחה"

ראש עיריית עפולה אבי אלקבץ
ראש עיריית עפולה אבי אלקבץ
פרופ' רמי יוסף, חבר מועצת העיר ומועמד לראשות עיריית עפולה
פרופ' רמי יוסף, חבר מועצת העיר ומועמד לראשות עיריית עפולה

בית המשפט העליון סתם את הגולל על אפשרות של בחירות חוזרות בעפולה, לאחר שהשופטת וילנר דחתה את בקשת רשות הערעור של פרופ' רמי יוסף, חבר מועצת העיר עפולה, שהוגשה כנגד החלטת השופט המחוזי ערפאת טאהא לדחות את ערעור הבחירות של יוסף.

כזכור, לפני כחודשיים הגיש יוסף, באמצעות עו"ד אילן בומבך, ערעור מפורט על הבחירות המקומיות שנערכו לפני כשלושה חודשים, בהן ניצח אבי אלקבץ עם כחצי אחוז מקולות הבוחרים מעבר לרף ה-40% הדרוש בחוק כדי לנצח בסיבוב הבחירות הראשון.

בלב הטענות של ערעורו של יוסף עמדו טענות לאי-סדרים, הפרש בין מספר המעטפות למספר הקולות שנספרו, סילוק של משקיפיו מחלק מהקלפיות ואפילו טענה על אחסון הקלפי בבית הפרטי של מנהלת הבחירות.

בית המשפט המחוזי דחה אחת לאחת את טענותיו של יוסף, קבע שאין בהן ממש וכי גם במקומות שבהם הוכח כשל כלשהו, לא היה בו כדי לשנות את תוצאת הבחירות. כמו כן, בית המשפט דחה את הטענות בדבר אי סדרים, סילוק משקיפים וכנגד התנהלותה של מנהלת הבחירות. בנוסף, חייב בית המשפט המחוזי את יוסף לשלם הוצאות משפט על סך 50,000 שקלים הן למנהלת הבחירות והן לראש העיר אלקבץ.

יוסף לא ויתר והגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, תוך שהוא טוען כי "בית המשפט המחוזי ברח מעובדות המקרה". אולם דווקא התבססות בקשת הערעור על טיעונים עובדתיים התברר כמה שיעמוד בעוכרי המבקש.

השופטת העליונה וילנר דחתה כאמור את בקשת רשות הערעור של יוסף, בין היתר בטענה כי מדובר בערעור עובדתי שכבר נדון בערכאה המחוזית, ללא טענות משפטיות חריגות המצדיקות ערעור. השופטת וילנר כתבה, בין השאר, בהחלטתה: "בית משפט זה ידון בבקשת רשות ערעור המוגשת על פסק-דינו של בית המשפט המחוזי בערעור בחירות רק כאשר מתעוררת 'שאלה משפטית'.

"כפועל יוצא מכך, אין מקום לדון, ככלל, בטענות המוכוונות כנגד קביעות עובדתיות של הערכאה הדיונית. בענייננו, עיקר טענות המבקש נסובות על קביעות עובדתיות מובהקות של בית המשפט המחוזי, הנוגעות להליך ספירת המעטפות הכפולות ולתוצאותיו, וכן למספר מעטפות בקלפיות שונות. משעה שהטענות הנ"ל נבחנו והוכרעו בפני הערכאה קמא – אין מקום לחזור ולבררן פעם נוספת בבית משפט זה".

השופטת וילנר חתמה את פסק דינה, שהתפרש על פני ארבעה עמודים בלבד, בקביעה כי "לאחר שעיינתי בבקשה ובנספחיה, הגעתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להידחות". לא נקבעו הוצאות משפט נוספות בגין דחיית הערעור, שכן פסק הדין ניתן במעמד צד אחד ללא זימון המשיבים המקוריים של הערעור.

עו"ד נחום מרדכי, עורך דינו של ראש העיר אלקבץ, הביע סיפוק מקביעת בית המשפט העליון: "בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור שהגיש מר רמי יוסף וקיבע את החלטת בית המשפט המחוזי , כב' השופט ערפאת טאהא, כפי שטענו מלכתחילה ואין עליה עוררין.  מר אבי אלקבץ נבחר כדין בבחירות דמוקרטיות ולא היה כל כשל בהליך הבחירות. טענות מר יוסף לכשלים כאלו ואחרים היו חסרות כל בסיס עובדתי, כאשר עתה כאמור, אישר זאת גם בית משפט העליון".

ממטה רמי יוסף נמסר בתגובה כי "תושבי עפולה היקרים, התחלנו מסע מפרך ומורכב על מנת לשרת את הציבור בעיר עפולה ולתת אופק חדש תקווה ועתיד לציבור העפולאי.

כל מהלך הדרך שמרנו על טוהר מידות, אחדות ושפה מכבדת. מאידך, נתקלנו בהפרה בוטה של זכותו של הציבור לבחור ולהיבחר ולכן יצאנו למלחמת צדק, שלצערנו לא צלחה. השופט עראפת טאהא בבית המשפט המחוזי הכריע  שאבי אלקבץ יהיה ראש עיריית עפולה הנבחר.

לאחר ערעור לבית המשפט העליון, בחר בית המשפט העליון לא להתערב בהחלטתו של השופט טאהא. הציבור מבין שראש עיר נבחר ב-10,000 אלף קולות מתוך 70,000 אלף תושבים מהווה סימן שאלה קשה ומאוד גדול בתיפקוד תקין של כל ראשות מקומית.

אולם יחד עם זה נכבד את החלטת בית המשפט. נמשיך לשרת את הציבור בכבוד באחדות ואהבה. רק יחד ננצח!".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל"מ (מיל') ד"ר רונן איציק

המבצע שלא יצא

טור אורח המבצע שלא יצא אל"מ (מיל') ד"ר רונן איציק על המבצע שלא יצא אל הפועל לשחרור חטופים בשבוע הראשון של המלחמה, ומידור הדרג המדיני

קרא עוד »
סגן ראש הממשלה ושר החוץ לשעבר, דוד לוי ז"ל

דוד לוי הובא למנוחות בבית שאן

נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, שר החקלאות אבי דיכטר וח"כים נוספים ספדו ללוי. גם ילדיו של לוי, חברי הכנסת לשעבר ז'קי לוי ואורלי לוי-אבקסיס, נפרדו בדמעות וספדו לו במילים חמות ומרגשות. ראש עיריית בית שאן, נועם ג'ומעה: "הלך מאיתנו אחד מגדולי האומה"

קרא עוד »
חבר מועצת עיריית מגדל העמק אלי בקסיס

מכבידה את הנטל: עיריית מגדל העמק יוזמת חניה בתשלום בכל העיר

עושק התושבים במגדל העמק: מעיון בהצעת התקציב לשנת 2024, אשר צפוי להידון במועצת העיר ב-19.6, עולה כי העירייה צופה גדילה בהכנסות מקנסות חניה, מכ-616,000 שקלים שנגבו בפועל ב-2023 לכ-1.2 מיליון שקלים בתכנון התקציבי ל-2024, זאת בנוסף לצפי צמיחה בהכנסות העירייה מתשלום בגין חניה מ-250,000 שקלים ל-300,000. עוד הודיע ראש העיר יקי בן חיים על כוונת העירייה לקבוע חניה בתשלום בכל רחבי העיר ולגבות מן התושבים עבור תו חניה עירוני. חבר המועצה אלי בקסיס: "יעקב בן חיים הגיע למסקנה שניתן לעשוק כספית את התושבים והעסקים במגדל העמק". מן העירייה לא נמסרה תגובה עד סגירה הגיליון

קרא עוד »
הציפורים שניצלו מציד לא חוקי של פלסטיני משכם ע"י משטרת ישראל (קרדיט תמונה: משטרת ישראל)

תושב שכם נתפס כשהוא צד ציפורים מוגנות בצפון

תושב שכם שיקבל היתר כניסה מיוחד לישראל לצורך טיפול רפואי לבנו החולה ניצל את ההזדמנות ונתפס על חם בזמן צייד של ציפורים מוגנות. בסיום חקירתו במשטרת מחוז צפון הוגש כנגדו כתב אישום. המשטרה: "משטרת ישראל תפעל בנחישות כנגד פגיעה בבעלי חיים"

קרא עוד »
Scroll to Top