יוקר המחיה

הלם ברשויות המקומיות באיזור: משרד הפנים יעלה את הארנונה ב-2025 בשיעור חד של 5.3%

מדובר בהעלאה לפי נוסחת "הטייס האוטומטי" הגדולה ביותר ב-17 שנה האחרונות. גורם בכיר באחת העיריות בסביבה: "זו העלאה חריגה מאוד, נשקול צעדים להקל על הציבור". אלי בקסיס ממגדל העמק: "אתנגד להעלאה כפי שבן חיים עשה כשהיה באופוזיציה". חבר המועצה שמעון נגר מבית שאן: "אתנגד להעלאה, התושבים לא צריכים לממן מחדלי עבר מכיסם". פרופ' רמי יוסף מעפולה: "זו החלטה ממשלתית אבל אתנגד לה". בנוף הגליל, טבעון, רמת ישי ועמק יזרעאל מסרו כי העניין טרם הגיע למליאת המועצה ולכן עוד לא הוכרע

חבר מועצת עיריית עפולה, פרופ' רמי יוסף: אתנגד להעלאת הארנונה
חבר מועצת עיריית עפולה, פרופ' רמי יוסף: אתנגד להעלאת הארנונה
חבר מועצת עיריית מגדל העמק, אלי בקסיס: כפי שבן חיים התנגד בזמנו מהאופוזיציה, אתנגד לטייס האוטומטי
חבר מועצת עיריית מגדל העמק, אלי בקסיס: כפי שבן חיים התנגד בזמנו מהאופוזיציה, אתנגד לטייס האוטומטי

הלם ברשויות המקומיות באיזור, עם הפרסום מאת משרד הפנים לפיו שיעור העלאת הארנונה ב-2025, שצפוי להגיע בחודש הבא לאישור מליאות הרשויות המקומיות, יעמוד על לא פחות מ-5.3%, שהינו שיעור העלאת הארנונה הגבוה ביותר ב-17 שנים האחרונות.

המדובר בשיעור העלאת ארנונה הנקבע לפי נוסחה של משרד הפנים, שזכתה לכינוי "הטייס האוטומטי", ובו מחוייבות הרשויות המקומיות להעלות את שיעור הארנונה לפיו, אלא אם יקבלו אישור מיוחד שלא לעשות כן.

ברשויות המקומיות באיזור הוכו בתדהמה לנוכח השיעור החריג והגבוה של העלאת מס הארנונה, כאשר גורם בכיר באחת העיריות אמר כי "זו העלאה חריגה מאוד, נשקול צעדים כיצד להקל על הציבור".

מגדל העמק

 

יקי בן חיים, ראש העיר, בהיותו חבר מועצה באופוזיציה, התנגד לא פעם להעלאת הארנונה על פי הטייס האוטומטי. כך למשל, על פי פרוטוקול שהגיע לידינו משנת 2020 אמר בן חיים בדיון על צו הארנונה: "בדקנו בכל הרשויות… אנחנו רשאים להעלות אבל לא חייבים. בעיריית בני ברק הורידו ארנונה. אני מצפה שראש עיר מקושר יעבוד לטובת התושבים". באותו דיון בן חיים הצביע נגד צו הארנונה שהוצע על ידי ראש העיר דאז אלי ברדה.

חבר המועצה אלי בקסיס אמר כי "אני זוכר את הדיונים האלה שבהם מי שהיום מכהן כראש העיר התנגד להעלאת הארנונה לפי הטייס האוטומטי. מה הוא יעשה היום? אני מתנגד לכל העלאה, אפילו של שקל, בארנונה, ובטח שלהעלאה חריגה כזאת".

מעיריית מגדל העמק נמסר בתגובה: "ראש העיר הנוכחי בהיותו חבר אופוזיציה ביקש מקודמו להילחם כנגד אי העלאה של הארנונה וזה מה שיעשה".

עפולה

 

חבר מועצת העיר, פרופ' רמי יוסף, גם הביע ביקורת על ההחלטה, אולם הודה כי מדובר בהחלטה של המדינה קודם כל. "זוהי החלטה ממשלתית", אמר פרופ' יוסף, "אולם אצביע נגד העלאת ארנונה גבוהה שכזאת".

מעיריית עפולה נמסר בתגובה כי ״עדיין לא קיבלנו עדכון רשמי ממשרד הפנים. שנקבל נפעל על פי חוק״.

בית שאן

עיריית בית שאן, המתמודדת עם גירעונות גדולים ולאחרונה גם הצטרפה לתאגיד מים כדי לחסוך בעלויות פיתוח תשתיות המים בעירייה, גם תצטרך להכריע בסוגיה בחודש הקרוב.

עם פרסום הידיעה על השיעור החריג של העלאת הארנונה בשנה הבאה, צוטט בתקשורת חבר מועצת העיר שמעון נגר באופן נחרץ נגד העלאת הארנונה בשיעור כה חד: "עיריית בית שאן מתמודדת עם גירעון גדול שמצריך שיתוף פעולה של משרדי הממשלה כדי להצעיד את העיר קדימה. התושבים אינם צריכים לממן מכיסם את המחדלים שהביאונו עד הלום. אני קורא לחבריי בקואליציה ובאופוזיציה להתנגד להצעת להעלאת תעריפי הארנונה".

רמת ישי

 

גם ברמת ישי הופתעו מאוד מן הפרסום על שיעור העלאת הארנונה הכבד והחריג, ובכירים במועצה אף שוקלים לפנות לכמה ראשי רשויות על מנת לפנות ביחד למשרד הפנים כנגד היוזמה להעלאות את הארנונה בשיעור כה חד, בעת מלחמה ובזמן של מצוקה כלכלית רחבה של תושבים ועסקים רבים.

בהתייחסות רשמית, נמסר מן המועצה כי "מליאת המועצה תדון בנושא בחודש יוני ותגבש את עמדתה".

קריית טבעון

 

גם מועצת קריית טבעון בחרה שלא להתייחס ללב העניין כל עוד הוא לא נדון במליאת המועצה המקומית.

חבר המועצה שמוליק שמחון מן האופוזיציה דווקא התייחס לנושא: "זה שיעור חד מאוד של העלאת מיסים, זאת בנוסף להיטל השמירה שהחל להיות משולם בחודש האחרון על ידי התושבים. כל זה מצטרף לעומס מלוות גדול ולחובות תופחים של המועצה, המצב מאוד מאוד מדאיג. אני לא אתמוך בצו ארנונה כזה שיעמיס על התושבים עוד מיסים".

ממועצת טבעון נמסר בתגובה: "לאחר בדיקה הנושאים טרם נידונו בהנהלת ומליאת המועצה, לפיכך אין לנו יכולת להוציא התייחסות רשמית".

נוף הגליל

 

בעיריית נוף הגליל נערכים גם לאישור צו הארנונה לשנה הבאה, ככל הנראה בישיבת מועצת העיר בחודש יוני הקרוב, לרבות העלאת שיעור המס בגובה הטייס האוטומטי. בהיעדר אופוזיציה כלשהי במליאה, לא צפויה להירשם התנגדות כלשהי לצו.

דוברות העירייה גם בחרה לדחות את ההתייחסות העניינית לנושא: "ינואר 2025 עוד רחוק. בבוא העת העירייה תגיב בנושא".

עמק יזרעאל

 

במועצה האזורית עמק יזרעאל נערכים לדיון בצו הארנונה, ככל הנראה בחודש הבא. בכירים במועצה הופתעו משיעור ההעלאה הצפוי, שכאמור הינו הגבוה ביותר ב-17 השנים האחרונות. בכיר לשעבר במועצה סיפר כי "אני לא זוכר כזו העלאה חדה במשך שנים ארוכות, מישהו שם למעלה בממשלה חייב להתעורר ולהבין שזה לא נכון לבקש מהציבור לשלם כאלו מיסים בתקופה כזו".

מן המועצה נמסר בתגובה כי "בהתאם לחוק ההסדרים, תעריפי הארנונה בכל הרשויות בארץ מתעדכנים בכל שנה. חישוב גובה העדכון הינו נוסחה המשקללת את עליית מדד המחירים לצרכן ועליית השכר הממוצע במשק. עדכון תעריפי הארנונה נועד לאפשר לרשויות להמשיך ולתת את השירותים הנדרשים לתושבות והתושבים, בשים לב להתייקרות המחירים. דווקא בעיתות אלה המועצה סבורה שיש צורך בשמירה ותגבור השירותים הניתנים לתושבות ותושבי המועצה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אל"מ (מיל') ד"ר רונן איציק

המבצע שלא יצא

טור אורח המבצע שלא יצא אל"מ (מיל') ד"ר רונן איציק על המבצע שלא יצא אל הפועל לשחרור חטופים בשבוע הראשון של המלחמה, ומידור הדרג המדיני

קרא עוד »
סגן ראש הממשלה ושר החוץ לשעבר, דוד לוי ז"ל

דוד לוי הובא למנוחות בבית שאן

נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, שר החקלאות אבי דיכטר וח"כים נוספים ספדו ללוי. גם ילדיו של לוי, חברי הכנסת לשעבר ז'קי לוי ואורלי לוי-אבקסיס, נפרדו בדמעות וספדו לו במילים חמות ומרגשות. ראש עיריית בית שאן, נועם ג'ומעה: "הלך מאיתנו אחד מגדולי האומה"

קרא עוד »
חבר מועצת עיריית מגדל העמק אלי בקסיס

מכבידה את הנטל: עיריית מגדל העמק יוזמת חניה בתשלום בכל העיר

עושק התושבים במגדל העמק: מעיון בהצעת התקציב לשנת 2024, אשר צפוי להידון במועצת העיר ב-19.6, עולה כי העירייה צופה גדילה בהכנסות מקנסות חניה, מכ-616,000 שקלים שנגבו בפועל ב-2023 לכ-1.2 מיליון שקלים בתכנון התקציבי ל-2024, זאת בנוסף לצפי צמיחה בהכנסות העירייה מתשלום בגין חניה מ-250,000 שקלים ל-300,000. עוד הודיע ראש העיר יקי בן חיים על כוונת העירייה לקבוע חניה בתשלום בכל רחבי העיר ולגבות מן התושבים עבור תו חניה עירוני. חבר המועצה אלי בקסיס: "יעקב בן חיים הגיע למסקנה שניתן לעשוק כספית את התושבים והעסקים במגדל העמק". מן העירייה לא נמסרה תגובה עד סגירה הגיליון

קרא עוד »
הציפורים שניצלו מציד לא חוקי של פלסטיני משכם ע"י משטרת ישראל (קרדיט תמונה: משטרת ישראל)

תושב שכם נתפס כשהוא צד ציפורים מוגנות בצפון

תושב שכם שיקבל היתר כניסה מיוחד לישראל לצורך טיפול רפואי לבנו החולה ניצל את ההזדמנות ונתפס על חם בזמן צייד של ציפורים מוגנות. בסיום חקירתו במשטרת מחוז צפון הוגש כנגדו כתב אישום. המשטרה: "משטרת ישראל תפעל בנחישות כנגד פגיעה בבעלי חיים"

קרא עוד »
Scroll to Top